AMA Motocross Championship – amerykańskie mistrzostwa w motocrossie od zaplecza

Interesując się motocrossem nie sposób pominąć Stany Zjednoczone Ameryki. Sport ten wywodzi się z Europy, ale to Amerykanie na każdym kroku pokazują jak zrobić z czegoś prawdziwe show. To właśnie w USA motocross jest przekuwany w medialne widowisko, a motocykliści wyrastają na prawdziwych sportowych celebrytów.

Mistrzostwa AMA Motocross Championship zostały powołane do życia w 1972 roku.

W premierowym sezonie do rywalizacji dopuszczono klasy 500 cc oraz 250 cc. Dwa lata później w 1974 roku zdecydowano się na wzbogacenie parku maszyn o klasę 125 cc. W latach 90-tych amerykańska seria dopuściła do rywalizacji kobiety. Pierwsze mistrzostwa pań rozegrano w 1996 roku.

Od lat 90-tych minionego stulecia sporo eksperymentowano z klasami motocykli. AMA (American Motorcyclist Association) w 1993 roku wycofała dwusuwowe motocykle 500 cc. Maszyny stały się zbyt mocne i niebezpieczne. Od 1994 roku klasa 250 pozwalała na stosowanie czterosuwowych motocykli o pojemności do 550 cc. To miało zachęcić większą ilość producentów do budowania motocrossowych konstrukcji.

W 2006 roku zdecydowano się na zmianę nazwy klasy 250 cc na MX Class. W jej ramach można było wystawiać dwusuwowe motocykle o pojemności od 150-250 cc bądź czterosuwowe o pojemności 250-450 cc. Dotychczasowa klasa 125 cc została przemianowana na MX Lites Class i objęła dwusuwy o pojemności 0-125 cc oraz czterosuwy z silnikami 150-250 cc. Od 2009 roku producenci przerzucili się w całości na motocykle czterosuwowe, co pociągnęło za sobą kolejną zmianę klas. I tak MX zostało zastąpione przez 450 Class, a MX Lites ustąpiło 250 Class.

AMA Motocross Championship są organizowane przez MX Sports Pro Racing, które od 2009 roku współpracuje z Lucas Oil Products.

Tytularny sponsor pomógł mocno rozwinąć serię w drugiej dekadzie XXI wieku. Jego udział przyciągnął między innymi telewizję NBC Sports, która ze swoimi relacjami dotarła do milionów Amerykanów.

Lucas Oil Pro Motocross Championship pozwalają na start w każdej klasie maksymalnie 90 zawodników, którzy w sesji kwalifikacyjnej walczą o udział w wyścigach finałowych. Kwalifikacje wyłaniają najlepszą 40-tkę dopuszczoną do wyścigu. Podobnie, jak w MXGP zawodnicy startują w dwóch wyścigach, z czego każdy trwa 30 minut i dwa okrążenia.

W każdym wyścigu zawodnicy walczą o punkty do mistrzostw. Organizatorzy przewidzieli 20 punktowanych pozycji. Pierwsze pięć miejsc otrzymuje punkty: 25, 22, 20, 18 i 16. Od szóstego miejsca punktacja spada o jedno oczko za każdą pozycję. W mistrzostwach jest też prowadzona punktacja producentów. Punkty zdobywa najwyżej lokowany reprezentant każdej z marek.

W historii amerykańskich mistrzostw przewijało się wielu utalentowanych motocyklistów, jednak jeden zasługuje na szczególne wspomnienie. Ricky Carmichael na początku XX-wieku dosłownie zdominował rywalizację w zawodach motocrossowych. Na swoje konto zapisał trzy tytuły w klasie 125 cc i siedem tytułów w klasie 250 cc. Łącznie zwyciężył w 102 wyścigach, co zaowocowało przydomkiem The Goat (Koza) wymyślonym przez rywali.

Lucas Oil Pro Motocross Championship jest jedną z najlepiej prowadzonych medialnie serii motocrossowych.