Mistrzostwa Europy w motocrossie, czyli EMX bez tajemnic

Mistrzostwa Europy w motocrossie są niezwykle ważną serią stanowiącą drzwi dla młodych motocyklistów do MXGP. Nie bez znaczenia jest tu fakt, że wyścigi europejskiego czempionatu są rozgrywane przy okazji rund mistrzostw świata.

Motocykliści mierzący się w EMX rywalizują na tych samych trasach, co światowa czołówka. W tym wypadku jednak dystans wyścigu obejmuje czas 25 minut oraz dwóch okrążeń po jego upływie. Na starcie po kwalifikacjach staje grupa 40 najlepszych zawodników. Weekend wyścigowy obejmuje dwa wyścigi.

Motocykliści walczą przede wszystkim w klasach EMX250 i EMX125. W rywalizacji pojawia się również klasa EMX2T, a także oddzielna klasyfikacja kobiet. Panie wzorem mistrzostw świata starują w mniejszej liczbie rund i w ciągu roku mają okazję ścigać się pięć razy w głównych rundach.

Jak wygląda format weekendu wyścigowego?

Całe zawody składają się z sześciu sesji, w czasie których motocykliści walczą nie tylko o pozycje na starcie, ale także o miejsce w finałowym wyścigu. Zmagania zaczynają się od sesji treningowej trwającej 20 minut. Po niej przychodzi pora na 30-minutowe kwalifikacje. W obu sesjach bierze udział 50 zawodników, z których zostanie wyłonionych 42 najlepszych. Ci mają okazję poćwiczyć start przez 5 minut. Przed wyścigiem odbywa się 10-minutowa sesja Warm-up poprzedzająca dwa wyścigi po 25 minut i dwa okrążenia każdy.

A co jeżeli zgłosi się więcej niż 50 zawodników?

W takiej sytuacji organizatorzy formują grupy. W przedziale 50-100 zawodników tworzy się dwie grupy, z których wyłania się po 20 motocyklistów w czasie kwalifikacji. Wspomnieliśmy, że przed wyścigiem trzeba wybrać 42 zawodników. A to dlatego, że dwójka to rezerwowi mający szansę na start w przypadku pecha przed startem któregoś zawodnika z czterdziestki. Pierwszy rezerwowy jest wyłaniany z grupy, w której zdobyto pole position. Drugi analogicznie jest wyłoniony z drugiej grupy. W przypadku zgłoszenia się między 100-150 zawodników do kwalifikacji przystępują trzy grupy. Z nich się wyłania odpowiednio 14 zawodników z pierwszej grupy i po 13 z pozostałych. Rezerwowi dostają się z 14 pozycji grup 2 i 3.

W przypadku EMX dochodzi jeszcze dodatkowa rywalizacja w czterech strefach. W tym wypadku organizowane są zawody dla klas EMX65, EMX85 i kobiet. Przeważnie latem organizowany jest wielki finał, który także rozgrywa się wraz z zawodami MXGP. W imprezie bierze udział dziesiątka najlepszych motocyklistów z każdej strefy i klasy. Następnie mierzą się oni w finałowych starciach, a ich wynik wyłania mistrzów Europy wspomnianych klas. Warto nadmienić, że zawodnicy EMX85 pokonują dwa wyścigi na dystansie 20 minut i dwóch okrążeń. W przypadku klasy EMX65 jest to 12 minut i dwa okrążenia. Kobiety mierzą się z wyścigiem 15-minutowym i dwoma okrążeniami.

Strefy EMX:

Północno-zachodnia: Finlandia, Norwegia, Szwecja, Dania, Niemcy, Holandia, Belgia, Luksemburg, Wielka Brytania, Irlandia, Islandia, Czechy i Słowacja.

Północno-wschodnia: Polska, Litwa, Łotwa, Estonia, Ukraina, Białoruś, Rosja i Kazachstan.

Południowo-wschodnia: Węgry, Rumunia, Mołdawia, Bułgaria, Turcja, Azerbejdżan, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Cypr, Grecja, Izrael, Macedonia, Czarnogóra i Serbia.

Południowo-zachodnia: Andora, Portugalia, Hiszpania, Francja, Włochy, Monako, San Marino, Słowenia, Szwajcaria, Austria, Lichtenstein i Malta.

Podobnie, jak w przypadku mistrzostw świata tak i w Europie jest organizowany oddzielny turniej zespołów narodowych. Motocross of European Nations kończy sezon na Starym Kontynencie i jest miejscem starcia drużyn reprezentujących kraje. Na torze mierzą się ze sobą zawodnicy różnych klas pracujący na wspólny sukces całej drużyny. Tutaj warto wspomnieć o dużym sukcesie, jakim była organizacja wyścigu Motocross of European Nations w Gdańsku. W 2018 roku Polska organizowała zawody i zachwyciła przedstawicieli FIM. Ostatecznie zdecydowano się powierzyć organizację Gdańszczanom także w 2019 roku. Ta sytuacja pokazuje, że motocross w naszym kraju rośnie w siłę, a dzięki imprezie tak dużego formatu dociera do szerszej publiczności.

Mistrzostwa Europy w motocrossie są imprezami towarzyszącymi MXGP.