Motocrossowe imprezy, które są warte uwagi

Motocross jest bardzo widowiskowym sportem dlatego oprócz oficjalnych serii są organizowane także inne wydarzenia, w których mierzą się najlepsi motocykliści. Te przyjmują najczęściej formę krótkich serii czy imprez podyktowanych pod tworzenie show dla widzów.

Prawdopodobnie najbardziej znaną taką serią jest Red Bull X-Fighters. Austriacka firma stworzyła cykl poświęcony Freestyle Motocrossowi. Podobnie, jak w Night of the Jump's motocykliści rywalizują na arenach prezentując imponujące triki. Cykl zapoczątkowała impreza w Walencji zorganizowana w 2001 roku. Rok później zawody przeniesiono do Madrytu, a z czasem cykl rozrastał się o kolejne rundy. W 2008 roku pierwszy raz Red Bull X-Fighters zawitało do Polski. Początkowo zawody miały się odbyć na Stadionie Narodowym, ale opóźnienia w budowie sprawiły, że motocykliści zjechali do Poznania na Stadion Miejski. Od 2007 roku zawody rozgrywano jako serię Red Bull X-Fighters Tour składającą się z kilku rund na całym świecie. W 2016 roku powrócono do formatu pojedynczego turnieju odbywającego się w Madrycie. W 2017 roku odbyła się ostatnia edycja, a organizator postanowił bezterminowo zawiesić cykl.

Najlepsi motocrossowcy świata cyklicznie odwiedzają także Igrzyska Sportów Ekstremalnych X Games

Impreza organizowana od 1995 roku gromadzi sportowców uprawiających ekstremalne dyscypliny sportu. Seria doczekała się letniej i zimowej wersji. W tej pierwszej można podziwiać mistrzów FMX dających show na swoich maszynach. Większość edycji odbywała się w okresie letnim w Los Angeles. W 2014 roku zmieniono lokalizację na amerykański Austin, zaś w 2017 roku igrzyska odbyły się w Minneapolis. Rok 2018 przyniósł przełom i letnie X Games odbyło się pierwszy raz poza USA. Wybór padł na australijskie Sydney oraz jesienny termin w październiku. W 2019 roku organizatorzy zorganizowali dwie imprezy w Minneapolis oraz w Chinach.

Szukając motocrossowych wrażeń nie można przejść obojętnie obok serii ADAC MX Masters

Mistrzostwa Niemiec są jednymi z najlepiej obsadzonych czempionatów w Europie. Często do rywalizacji za naszą zachodnią granicą stają polscy zawodnicy. ADAC MX Masters stanowi doskonałe wprowadzenie i rozgrzewkę przed rywalizacją na poziomie Mistrzostw Europy czy Świata. W związku z niedużą odległością poszczególne rundy są też atrakcyjną opcją na oglądanie wyścigów na żywo.

Polska seria FREESTYLE HEROES – Extreme & Moto Show

Polacy nie gęsi swój festiwal sportów ekstremalnych mają. FREESTYLE HEROES – Extreme & Moto Show odbył się pierwszy raz 23 marca 2019 roku w Gliwicach. Arena Gliwice mieszcząca 17 widzów stała się miejscem zmagań sportowców reprezentujących różne dyscypliny ekstremalne. Wśród nich oczywiście nie zabrakło zawodników FMX bawiących tłum spektakularnymi ewolucjami w powietrzu. FREESTYLE HEROES – Extreme & Moto Show ma się stać imprezą cykliczną, a twórcy zapowiadają ciągły rozwój tym bardziej, że pierwsza edycja okazała się wielkim sukcesem.

Inne wydarzenia odbywające się w Polsce

Mówiąc o seriach motocrossowych nie sposób nie wspomnieć o pomniejszych mistrzostwach rozgrywanych w Polsce. Młodzi zawodnicy zaczynają swoje przygody z rywalizacją w rozgrywkach strefowych. W naszym kraju organizowane są Mistrzostwa Strefy Polski: Zachodniej, Północnej, Południowej oraz Centralnej. Mimo mniejszej rangi zawodów kibice mogą liczyć na dobre widowiska. To właśnie w tych zawodach zaczynają młode talenty i przyszli mistrzowie. Poszczególne kluby motorowe organizują swoje regionalne cykle. Przykładem może być uformowany w 2019 roku East Motocross Cup zorganizowany przez Klub Motorowy Cross Lublin.

Jeżeli lubicie podróżować to kolejną serią imprez wartych uwagi jest Masters of Dirt

Organizatorzy co roku przygotowują spektakle sportów ekstremalnych w różnych zakątkach świata. Wiele z imprez rozgrywa się w krajach Europejskich, jak Austria czy Włochy, więc stosunkowo łatwo zobaczyć najlepszych zawodników FMX w akcji. Freestyle Motocross jest ważną częścią serii, więc Masters of Dirt jest doskonałą okazją na podziwianie fenomenalnych trików.

Oficjalne mistrzostwa markowane przez FIM to nie jedyne okazje aby cieszyć się motocrossem. Ciągły wzrost popularności tego sportu sprawia, że kolejne imprezy wyrastają niczym grzyby po deszczu.