Mistrzostwa Świata SuperEnduro – ważna seria dla Polaków

Mistrzostwa Świata SuperEnduro są bardzo bliskie motocrossowi, choć stanowią wariację na temat zawodów enduro. W przypadku tej serii rozgrywanej od 2007 roku motocykliści także stają do walki na sztucznie zbudowanych torach ulokowanych na stadionach.

motocross

Seria jest szczególnie bliska polskim fanom sportów motorowych bowiem to właśnie w niej swoje największe sukcesy odniósł Tadeusz Błażusiak. Popularny "Taddy" do 2019 roku aż sześciokrotnie zdobywał tytuł mistrzowski. Seria gości też regularnie nad Wisłą, a GP Polski rozgrywano na stadionach w Łodzi, Gdańsku czy Krakowie.

Pierwszy sezon rozegrano w 2007 roku pod nazwą FIM Indoor Enduro World Cup

W 2010 roku mistrzostwa przemianowano na FIM Indoor Enduro World Championship, a w 2013 roku po przejęciu praw przez ABC Communication do serii przywarła nazwa FIM SuperEnduro World Championship.

Polscy fani motocrossu i enduro mogli podziwiać cykliczne zwycięstwa Tadeusza Błażusiaka w sezonach od 2009 do 2015. Polak zdominował w tych latach rywalizację zapisując się na kartach historii jako najlepszy zawodnik. Do sezonu 2019 żaden uczestnik mistrzostw nie zbliżył się do wyników naszego rodaka. Po dominacji Błażusiaka postrachem dla rywali i ulubieńcem publiczności stał się Colton Haaker.

Zawody FIM SuperEnduro World Championship są rozgrywane na sztucznie zbudowanych torach szutrowych usianych terenowymi przeszkodami. Motocykliści muszą się zmagać nie tylko z rywalami, ale także z kolejnymi utrudnieniami przygotowanymi przez organizatorów. Warto nadmienić, że nitka toru nie może być krótsza niż 300 metrów, ale przy tym motocykliści nie mogą jej pokonywać dłużej niż w czasie między 45-60 sekund.

Zawodnicy rywalizują w kategoriach Prestige, Junior oraz Women. Regulamin dopuszcza użycie dowolnego motocykla enduro z klas C1, C2 i C3. Maszyny mogą być pozbawione oświetlenia i osprzętu wymaganego przez homologację drogową.

Do wyścigów finałowych kwalifikuje się 14 zawodników. Warto odnotować, że siedmiu najlepszych motocyklistów z kwalifikacji walczy wcześniej o Super Pole. Pierwsze trzy najlepsze wyniki są nagradzane punktami zaliczanymi do klasyfikacji sezonu. Jeżeli zaś chodzi o wyścigi finałowe to klasa Prestige pokonuje trzy wyścigi po 6 minut i jedno okrążenie. Klasa Junior również startuje w trzech wyścigach po 6 minut i jednym okrążeniu. W rywalizacji kobiet odbywają się dwa wyścigi po 6 minut i jedno okrążenie.

Każdy z wyścigów jest punktowany do klasyfikacji sezonu. Punkty przyznaje się wszystkim 14 startującym zawodnikom według schematu 20, 17, 15, 13 i 11 dla miejsc od 1 do 5. Od szóstej pozycji punty przyznawane są zmniejszając się o oczko począwszy od 9.

FIM SuperEnduro World Championship jest widowiskową formą sportu motorowego, a regularna obecność GP Polski w kalendarzu sprawia, że łatwo zobaczyć na własne oczy jak wygląda to widowisko.